Home Home

 
 
Search this site:
More in this section....
Coventry History | Timeline | Coventry's Mayors | Coventry's Bishops | St.Michael's Vicars | Coventry's Pubs 1912
 

A full list of Coventry's Bishops, from a list displayed in the New Cathedral. It begins with the Bishops of Mercia way back in Saxon times, and takes us through the various reorganisations when Coventry and Lichfield, and later Worcester, became the dominant diocese. If you notice this list become out of date, please contact me to remind me to update it.

 

Coventry's Bishops

 
 

Bishops of Mercia

656Diuma
658Ceollach
659Trumhere
663Jaruman
 
 

Bishops of Lichfield

664Ceadda (Chad)
672Wynfrith
675Seaxwulf
691Headda
721Ealdwine
737Hwita
752Hemele
765Cuthfrith
768Beorhtun
779HygebeorhtArchbishop of Lichfield after 787 to 801
802Ealdwulf
816Herewine
818Aethelweard
828Hunbeorht
836Cynefrith
844Tunbeorht
869Eadbeorht
880Wulfred
909Wigmund
925Aelfwine
941Aelfgar
949Cynesige
964Wynsige
973Aelfheah
1003Godwine
1020Leofgar
1025Beorhtmaer
1039Wulfsige
1053LeofwineFirst Abbot of Coventry 1043
1072PeterTransferred his see to Chester 1073
1096Robert de LimeseyTransferred his see to Coventry 1102
 
 

Bishops of Coventry

1102Robert de Limesey
1121Robert Peche
1129Roger de Clinton
1149Walter Durdent
1161Richard Peche
1183Gerard La Pucelle
1183Hugh Nonant
1193Geoffrey Muschamp
1214William Cornhill
1224Alexander Stavensby
 
 

Bishops of Coventry and Lichfield

1228Alexander Stavensby
1240Hugh Pateshull
1245Roger Weseham
1258Roger Longespec
1296Walter Langton
1322Roger Northburgh
1360Robert Stretton
1386Walter Skirlaw
1386Richard le Scrope
1399John Burghill
1415John Catterick
1420William Heyworth
1447William Booth
1452Nicholas Close
1453Reginald Boulers
1459John Hales
1493William Smith
1496John Arundel
1503Geoffrey Blyth
1534Rowland Leed. 1543
1543Richard Sampsond. 1554
1554Ralph Bayned. 1559. Last Roman Catholic Bishop of Coventry and Lichfield.
1560Thomas Benthamd. 1578
1580William Overtond. 1609
1609George Abbotd. 1633
1610Richard Neiled. 1640
1614John Overalld. 1619
1619Thomas Mortond. 1659
1632Robert Wrightd. 1643
1644Accepted Frewend. 1664
 
 

Bishops of Lichfield and Coventry

1661John Hacketd. 1670
1671Thomas Woodd. 1692
1692William Lloydd. 1717
1699John Houghd. 1743
1717Edward Chandlerd. 20th July 1750
1731Richard Smallbrooked. 22nd December 1749
1750Frederick Cornwallisd. 19 March 1783
1768John Egertond. 18 June 1787
1771Brownlow Northd. 12th July 1820
1775Richard Hurdd. 28th May 1808
1781James Cornwallisd. 20th January 1824
1824Henry Ryderd. 31st March 1836
1836Samuel Butlerd. 4th December 1839
 
 

Bishops of Worcester and Coventry

1839Robert James Carrd. 24th April 1841. Previously Bishop of Worcester from 1831. (Coventry seceded to Worcester in 1836.)
1841Henry Pepysd. 13th November 1860
1861Henry Philpottd. 10th January 1892
1891John James Stewart Perowned. 6th November 1904
1891Henry Bond Bowlbyd. 27th August 1894. Suffragan Bishop of Worcester and Coventry.
1894Edmund Arbuthnott Knoxd. 16th January 1937. Suffragan Bishop of Worcester and Coventry.
1901Charles Gored. 17th January 1932
1905Huyshe Wolcott Yeatman-Biggs
 
 

Bishops of the modern Diocese of Coventry

1918Huyshe Wolcott Yeatman-Biggsd. 14th April 1922
1922Charles Lisle Carrd. 20th May 1942
1931Mervyn George Haighd. 20th May 1962
1943Neville Vincent Gortond. 30th November 1955
1956Cuthbert Killick Bardsleyd. 9th January 1991
1976John Gibbsd. 20th December 2007
1985Simon Barrington-Ward
1998Colin James Bennettsd. 10th July 2013
2008Christopher John Cocksworth
 
Search this site:
 
 
Associated pages....
Home | How this site began | Bibliography | About me | My music | Admin | 1605 | Steve's website | Orland family website
Top of the page
HTML5

2,093,740
Counter by Rob Orland